Nejdříve vybereme správnou botu, to je prostě základ
Možná si vzpomínáte, jak jste si na prvním lyžáku do bot brali troje tlusté ponožky a ještě jste se báli, aby vás náhodou něco netlačilo. Pokud máte správně vybranou botu, nic z toho není třeba. Ve skutečnosti tím své noze spíše škodíte. Nejdříve tedy pečlivě vybereme správnou botu. Zaměříme se na typ boty, její velikost, vnitřní botičku a šířku skeletu. Vnitřní botičku případně rozpečeme a dotvarujeme.
Pak se zaměříme na vaše chodidla a vybereme nové stélky
Tady máme dvě možnosti. Buďto vybereme již předtvarované stélky Sidas nebo Bootdoc a vyměníme je namísto původních. Nebo zvolíme druhou cestu, zpravidla lepší, kdy stélky vytvarujeme přímo na míru vašim chodidlům, dokonce zvlášť na pravou a levou nohu. Ať už se rozhodneme jakkoli, samotnou výměnou stélky podpoříte správný tvar klenby, ulevíte vašim chodidlům a značně zvýšíte svůj komfort na lyžích.
Pokud je třeba, nakonec upravíme i skelet
Úpravou skeletu vám ulevíme od bolesti, pokud vás bota stále někde tlačí. Rozšířením skeletu často pomáháme lidem, kteří mají na noze nějaký defekt či výrustek. Lyžák prostě roztáhneme a uděláme v něm více místa. Mimojiné tím zabráníme i odřeninám a tvorbě puchýřů. Uvidíte, jak se vám uleví.
Proč to všechno vůbec absolvujeme
Výrobci lyžáků vyráběji boty sériově tak, aby seděly "všem". To však bohužel není možné. Nohy máme každý trochu jiné. Dokonce se často liší pravá od levé. Logicky tedy boty všem sedět nemohou. Spousta z nás má nohu širší, užší, menší nebo větší než většina lidí a často po nazutí boty cítíme, že to není úplně ono. V ten moment nastupuje bootfitting, ve kterém botu upravíme tak, aby seděla přesně na vaši nohu.