Jak vybrat stan? Prozradíme tipy a triky

2/7 2014

Výběru stanu je dobré věnovat pečlivou pozornost a rozhodně nezvolit první, který se vám dostane do rukou. Nákup stanu je investice na dlouhou dobu a to i tehdy, pokud jej budete využívat jen příležitostně. Stan vám totiž po dobu jeho obývání zajišťuje „druhý domov". A chtěli byste bydlet v nekvalitním domě či bytě, ve kterém není pořádně vidět, je v něm zima a zatéká do něj?

Pokud chceme hovořit o kvalitních stanech, počítejme spíš se stany dvouplášťovými  – tedy dvouvrstvými. Tento typ stanu může být zároveň nepromokavý a zároveň účinně eliminovat vnitřní rošení. Jednopláště sice vynikají nízkou hmotností, vhodné jsou tedy především pro cyklisty či extrémisty šetřící každé deko, ale většinou při prudším dešti promokají.

Pro správný výběr stanu je proto dobré si ihned na začátku uvědomit, co vlastně od stanu požadujeme a za jakým účelem si jej pořizujeme. Budete jej využívat dvakrát do roka na letní dovolenou u vody? Plánujete cestu po Evropě? Chcete se vydat na expedici do hor? A kolik vás pojede? Ponesete stan na zádech nebo jej povezete v autě či na kole? Rozhodně je dobré si tyto otázky položit, pomohou vám totiž při výběru a samotném rozhodování. Až si ujasníte základní požadavky, je dobré si ujasnit i cenu, kterou jste ochotni do stanu investovat.

Při výběru stanu hrají důležitou roli 3 faktory:                    
 • Velikost
 • Typ stanu a jeho tvar
 • Technické parametry
 
 

Velikost

Základním kritériem pro výběr stanu je počet osob, které bude potřeba „ubytovat". Více místa uvnitř znamená více pohodlí, s každým centimetrem navíc ale samozřejmě roste celková hmotnost stanu. Každé kilo či dvě jsou po týdnu nošení na zádech určitě znát. Je nutno také zohlednit, zda-li budete stan denně bourat a stavět večer na jiném místě, anebo přijedete autem do kempu a budete týden "bydlet".

Typ stanu a jeho tvar

 • Klasická áčka z bavlněných nebo lněných textilií jsou dnes již minulostí. Jejich modernější mutace nejsou také spolehlivé a patří spíše do prodejen s hračkami 
 
 • Kopule jsou samonosné, pevné a stabilní. Oproti áčku podstatně lépe využívají vnitřní prostor. Rychle se staví. Je to nejrozšířenější typ stanu. Základní verze mají 2 pruty, přidáním dalších se konstrukce zpevňuje, což oceníte hlavně v prudkém větru.
 
 • Tunely u nás nejsou moc oblíbené, mají výborně zužitkovaný vnitřní prostor, ale hůře se ale staví, je třeba kotvit je k zemi, mají horší stabilitu ve větru.
 
 • Rodinné stany získávají na oblibě, jejich prostor a možnost se uvnitř postavit, zaparkovat i kola, postavit kempový nábytek oceníte hlavně při nepřízni počasí. Nabízí pohodlí, komfort, na zádech je ale neodnesete, bourat a stavět tyto stany denně na jiném místě taky asi nelze.
 

Technické parametry

Podlážka - základ dobrého stanu

 • vrstvený polyethylen je nejpoužívanějším materiálem, vypadá jako plastová folie tkaná z tenkých pásků. Stan s touto podlážkou je vhodný pro běžnou turistiku, na postavení na zahradu, používá se u rodinných stanů, u kterých není potřeba řešit hmotnost, která je v případě tohoto materiálu v porovnání s ostatními druhy podlážek vyšší.
 • podlážka polyesterová nebo polyamidová má delší životnost a je také lehčí. Oproti podlážce z vrstveného polyethylenu má také vyšší vodní sloupec, což je jedním z nejdůležitějších kritérií. Výška tzv. vodního sloupce by se měla pohybovat u stanů pro běžnou turistiku okolo 5000 mm, u stanů do drsných podmínek kolem 8- 10 000 mm. Např. 80 kg vážící člověk vyvine při pokleknutí na podlážku tlak 10 metrů vodního sloupce.

Tropiko - vnější vrstva stanu

Vodní sloupec u tropika nemusí být tak vysoký, protože kapka vody letící 80 - 90 km / hod. vyvine tlak odpovídající  asi 2000 mm vodního sloupce. Slušný stan musí mít alespoň tuto hodnotu, zkušenosti však ukazují, že stany s vyšším vodním sloupcem jsou často třeba, zvláště jezdíte-li do deštivých oblastí. Častým používáním stan také ztrácí na voděodolnosti. Pro běžnou turistiku po Čechách si vystačíme obvykle s 3000 mm, pro náročnější akce volme vodní sloupec raději okolo 5000, 6000 mm.

Podlepené švy = nutnost

Je zřejmé, že při sešívání textilií vznikne sice pevný, nicméně snadno promokavý spoj. Z tohoto důvodu je třeba šev ošetřit tak, aby byl nepromokavý. Je možno zatírat šev různými tekutými přípravky, spolehlivější je zalepení páskou, nejlepším, zároveň však nejnáročnějším způsobem je horkovzdušné podvaření textilní páskou.

podlepený šev

Vnitřní stan

Vnitřní stan musí být především dobře prodyšný, aby nedocházelo k nadbytečné kondenzaci vlhkosti na jeho stěnách. Má být i dostatečně pevný, ripstopová zpevňující úprava není od věci, barva hraje také roli, měla by být světlá. Dlouhý pobyt v tmavém stanu za škaredého počasí na náladě nepřidá. Určitě oceníte také moskytiéru, při táboření u vody je k nezaplacení.

Větrání - důležitý detail

Při nákupu stanu je to často jeden z nejzanedbávánějších faktorů. Nejlepší větrání umožní otevření vchodu, v ideálním případě dvou protilehlých vchodů. Zde se projeví výhoda zakrytých vchodů, které umožňují větrat i za deště. Každý stan by ale měl být vybaven dvěma, nebo i více větracími otvory ve střeše. Důležité je, aby bylo možno toto větrání v případě špatného počasí uzavřít. Cirkulaci vzduchu ve stanu výrazně zvýší také povytažení dolního okraje tropika.

     

vnitřní větrání

větrací otvor z vnější strany tropika

Konstrukce - typy prutů

Kvalita konstrukce závisí především na druhu použitého materiálu. Rozlišujeme dva základní druhy:

 • laminátové pruty jsou levné, ale po čase mohou praskat, berte raději 1 segment s sebou navíc, abyste mohli prasklý případně vyměnit
 • duralové pruty jsou lehčí, pevnější, avšak dražší. Mezi kvalitou duralových konstrukcí jsou také rozdíly. Jedny z nejkvalitnějších prutů dodává firma Easton.

     

laminátové pruty

duralový prut

P.S.:

Rozhodně doporučujeme si stan vyzkoušet na vlastní kůži. Ideální je tak navštívit výstavu stanů, kde si stan můžete pečlivě osahat a prohlédnout. Určitě doporučujeme vyzkoušet jeho vnitřní velikost, zda se do něj pohodlně vejdete i batohy. Zaměřte se i na řešení vstupů a předsíňky, vyzkoušejte jeho váhu či náročnost sbalení či postavení. Pokud možnost návštěvy výstavy stanu nemáte, určitě zajděte do nějaké prodejny, kde buď mají stany postavené anebo vám je rádi na pořádání rozbalí.

Přijďte se k nám poradit ohledně správného výběru stanu přesně pro vaše potřeby!

Sdílet:

Další 3 články, které vám nesmí utéct