Jak vybrat inline brusle

3/7 2014

Kolečkové brusle jsou využitelné pro celou řadu sportovních aktivit. Od rekreačního ježdění, přes závodní rychlobruslení, jízdě na U rampě až po hraní inline hokeje. Ale, podobně jako u jiných sportů, i zde platí, že vše si žádá svoje. Záleží tedy jen na Vašich požadavcích na parametry bruslí dle záměru jejich využití. Výběr inline bruslí je potřeba přizpůsobit kategorii, pohodlí a v neposlední řadě také ceně.

Typy kolečkových bruslí

Fitness inline brusle

 

Jsou určeny k rekreačním aktivitám. Jejich konstrukce velmi usnadňuje kontrolu brusle i pro méně zkušené bruslaře. Jedná se o nejrozšířenější typ inline bruslí. Nabízí nejlepší kompromis mezi rychlostí, ovladatelností, v neposlední řadě i cenou, vhodné jsou zejména na cyklostezky. 

Brusle pro inline hokej

Tyto brusle se konstrukčně velmi podobají klasickým bruslím na lední hokej. Bota je vyrobena z prošívané kůže a opatřena tkaničkami pro velmi pevné utažení na noze. Kolečka jsou koncipována pro velmi rychlé změny pohybů a předpokládají velmi dobré bruslařské schopnosti. 

Profi (speed) inline brusle

  Tento typ brusle se používá pro rychlostní, závodní bruslení. Dlouhý, aerodynamický rám brusle obsahuje až pět koleček a je připevněn na botě s nízkým kotníkem. Obvykle nemají brzdu. Jsou určeny pro velmi zkušené bruslaře.

Agresivní inline brusle

Tento typ bruslí je konstruován na extrémní zátěž při agresivním stylu jízdy a pro provádění triků-skoků na rampách, lávkách a zábradlí. Jejich malá kolečka s vysokou tvrdostí jsou uložena v pevném rámu, odolném proti obrušování.   

Outdoor (nordic) inline brusle

  Brusle jsou určeny pro jízdu na nerovném povrchu nebo po trávě. Jejich zvláštností jsou pouze dvě gumová kolečka. Jízda je pohodlná i na méně kvalitním povrchu. Vhodné je k tomuto typu inline bruslí použít hole - jízda na nich se totiž podobá klasickému běžkování.

Dětské, roztahovací inline brusle

Inline brusle pro děti jsou speciální skupinou bruslí - mívají totiž nastavitelnou velikost a to v rozmezí 3-4 velikostí. Tento typ bruslí tak v podstatě roste společně s dětmi. Stačí vždy jen povolit pojistku a posunout špičku boty. Kolečka bruslí jsou v tomto případě malá, brusle jsou tedy pomalejší.  

Kolečka

Velikost

Průměr kolečka je měřený v místě jeho nejširší části a udává se v milimetrech (mm). Velikost je důležitá, protože větší kolečka znamenají vyšší rychlost. Menší kolečka jsou více ovladatelná a stabilní, ale hůře se vyrovnají s terénními nerovnostmi a jedou pomaleji. Většina rekreačních bruslí má kolečka s průměrem 72-84mm. Brusle pro agresivní jízdu mají menší kolečka; závodní brusle je mají zase větší. Velikost může být v rozsahu 44-110mm. Velikost koleček je napsána na jejich boční straně.

Tvrdost

Kolečka jsou zhotovena většinou z polyuretanu, plastického materiálu, jehož tvrdost může být různá. Měkčí kolečka lépe absorbují nerovnosti a hodí se pro hladší jízdu, ale mají sklon k rychlejšímu opotřebení a nejsou také tak rychlá jako tvrdší kolečka. Většina rekreačních bruslí je vybavena kolečky s tvrdostí 78A nebo 82A, čím vyšší číslo, tím vyšší tvrdost. Také tvrdost koleček je uvedena na jejich boční straně. Nejlepším kompromisem je velikost 82-84mm, tvrdost okolo 82A-84A.

Ložiska

Kolečka se otáčejí na kuličkových ložiscích, která jsou vtlačena z každé strany do koleček. Kvalita ložisek má vliv na množství námahy, kterou musí bruslař vynaložit na roztočení koleček. Ložiska jsou klasifikována podle kvality a přesnosti, se kterou byla vyrobena, jsou označena ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5 nebo ABEC-7, ev. i ABEC-9. Obecně platí, čím vyšší číslo /5,7,9/, tím lepší ložisko, záleží ale hodně na výrobci. I běžná ložiska ABEC 3,5 renomované firmy budou zpravidla lepší, než No name ABEC 7 či 9!

Kolečka se opotřebovávají, musejí se vzájemně vyměňovat proto, abyste zabránili nerovnoměrnému opotřebení a aby Vám dlouho sloužila. Brusle, které si koupíte, by vám měly dovolovat snadnou vzájemnou výměnu koleček. Většina výrobců dodává průvodce pro údržbu bruslí, ve kterém je tato činnost vysvětlena. Kolečka a ložiska jsou nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje výkonnost brusle!

Rámy

Rámy jsou vyrobeny z plastu (kompozitu) nebo kovu. Závodní a většina hokejových bruslí mají rám vyroben z kovu (hliníku). Jeho výhoda je vyšší pevnost. Rám brusle ovlivňuje především ovladatelnost brusle. Delší rám lépe vede a je tak vhodnější na delší tratě. Kratší rám je naopak ovladatelnější a je tedy vhodnější např. na jízdu pozadu. Některé rámy mohou být odmontovány od boty a pak opět namontovány do trošku jiného směru, čímž se dá ovlivnit i technika jízdy a délka „skluzu“.

Botička

Při výběru bruslí se zaměřte nejen na technické parametry, ale také na to, jak se v bruslích cítíte. Je dobré vyzkoušet alespoň 2,3 páry různých výrobců a udělat si obrázek o tom, co je pohodlné a co nikoliv. Dobrá botička by měla jít i vyndat a vyprat. Co se týče velikosti, brusle kupujte tak akorát, polstrování většinou povolí, je to podobné jako u lyžáků.

Závěrem

Nezapomeňte! I k jízdě na inline bruslích patří kvalitní vybavení v podobě chráničů dlaní a kolen, popřípadě i loktů a také helma! Platí to především pro děti a začátečníky, ale pád či srážka s jiným člověkem může potkat i toho nejlepšího inlináře! A abyste předešli ořeninám na nohou, než se vám brusle vytvarují dle vaší nohy, zvolte vysoké ponožky.

     
Sdílet:

Další 3 články, které vám nesmí utéct