Jak vybrat batoh pro všechny příležitosti

20/8 2014

Ať už se chystáte na výlet do města, do přírody, na houby, na kolo, do hor, na expedici, cestovat po světě nebo jen tak do školy, určitě se neobjedete bez jednoho velkého pomocníka – batohu. Jak si ale vybrat ten nejlepší, aby se do něj všechno vešlo, unesli jste jej na zádech celý den nebo dokonce dny a nikde vás nic netlačilo? Poradíme vám!

 Na začátek je potřeba si uvědomit tři důležité věci:   

  1. Kam budu daný batoh nosit?   

  2. Co v něm budu nosit?   

  3. Jak dlouho jej budu nosit?

Když si shrnete, co od batohu očekáváte, bude se vám vybírat jednodušeji.

Kam budu daný batoh nosit?

Jiný batoh si vybere, když půjdete na jednodenní výlet, jiný na cyklotúru a jiný na měsíční expedici po světě. Podle účelu, který mají batohy plnit, je lze rozdělit do několika skupin:

Městské, cyklistické, na sport obecně, na výlet, do školy, na túru, na vícedenní pochod, na expedici či cestování po světě. Jiná kategorizace může být na malé, střední a velké batohy.

  • Sportovní neboli malé

Jedná se o menší batůžky, které se nejlépe hodí na sport, na kolo, na jednodenní výlet do přírody či do města nebo se také uplatní jako školní batohy. V tomto případě hraje většinou hlavní roli design, a aby se nám do něj základní věci na výlet nebo sport vešly. V případě školních batohů je třeba dbát na správnou velikost, která odpovídá věku a potřebám dítěte. Objem takových batohů je většinou do 30 - 40l.

 

  • Turistické neboli střední

Batohy, které se nejlépe hodí na vícedenní výlet do přírody s nutností přespání. Do těchto batohů se vám většinou vejde spacák (záleží na jeho velikosti a na uspořádání batohu), lze na něj připnout třeba i karimatku. Zde již by se mělo více hledět na kvalitu provedení a materiálu. Objemově mají tyto batohy 40-60 l.

  • Expediční, outdoorové neboli velké

Zkrátka a dobře krosny. Ty se vám hodí nejen na vícedenní dobrodružství do hor či na puťák, ale také na cestování po celém světě. Zde byste měli dbát na kvalitu po všech stránkách, jak na použitý materiál, tak na nadstandardní funkce, které případně ke své aktivitě vyžadujete. Objemově pak mají tyto batohy 60 l a více. Nevýhodou takto velkých batohů je ale jejich většinou vyšší váha.

 

Ale pozor! Bohužel, není objem jako objem! Vždy záleží na výrobci batohu a na jeho vnitřním i vnějším uspořádání, vyztužení, velikosti kapes. Může nastat i případ, že se do 40 l batohu jednoho výrobce krásně sbalíte na celý víkend, ale do 40 l batohu jiného výrobce se vám vejdou jen 2/3 věcí!

Vždy je lepší zvolit větší batoh, protože se vám do něj vejdou pohodlně všechny věci, a případně jej můžete zredukovat. Malý batoh ale nenafouknete. Menší batoh vás ale donutí sbalit si opravdu jen to nejnutnější, do velkého batohu sice nandáte pohodlně všechny věci, často ale zabalíte i naprosté zbytečnosti a pak se s nimi pěkně pronesete.

Co budu v daném batohu nosit?

Co bude obsahem batohu, je důležité pro ujasnění si velikosti a rozvržení kapes a vnitřního uspořádání. S tím souvisí také váha „nákladu". Každý batoh má danou nosnost, kterou není radno překračovat. V tom případě hrozí utržení popruhů, strhnutí zipů a klidně i povolení švů kapes.

Jak dlouho budu batoh nosit?

Nezapomeňte, že batoh budete nosit na vašich zádech, proto je správný výběr opravdu důležitý. Špatně zvolený batoh vám může způsobit bolesti zad. Uvědomte si také, v jakých podmínkách se budete pravděpodobně pohybovat. Podle toho je potřeba vybrat správný materiál – voděodolný, odolný vůči mechanickému poškození, odlehčené konstrukce a podobně. 

Podívejte se na naši nabídku kvalitních batohů a cestovních zavazadel všecho druhu a velikostí od výrobců Coleman, Husky, Boll, Prima, Axon, Blizzard, Loap.

Sdílet:

Další 3 články, které vám nesmí utéct